piatok 22. novembra 2013

varíme: bryndzové halušky (strapačky) / cooking: dumplings with sheep cheese

Nie som úplným zástancom zdravého životného štýlu, ale snažím sa. Lepšie povedané, dávam si celkom pozor na to, čo jem, z čoho sa to skladá a celkovo si radšej varím sama, ako by som sa mala stravovať v reštauráciách a fast-foodoch (aj keď nejaký ten burger, či bageta sa občas pritrafia, príležitostne alkohol, atď. atď ;) )
Občas má ale človek chuť aj na niečo iné, nie nevyhnutne nezdravé, ale také domáce (človeku to asi podvedome chýba :D ). U mňa to bola naposledy chuť na bryndzové halušky (strapačky). Škoda len, že som nemala domácu slaninu.
I am not eating 100% healthy, but I am trying. Well, I am checking what I am eating, what it contains and I prefer cooking by myself rather than eating in restaurants and fast-foods (of course, one hamburger or baguette in a while, alcohol occasionally etc. etc. ;) )
Sometimes you want something else, not necessarily unhealthy, but e.g. homemade (I think people subconsciously miss it :D). Last time I wanted something else, I wanted dumplings with sheep cheese. A pitty I didn't have home bacon.

Bryndzové halušky (strapačky) / Dumplings with sheep cheese

600 g zemiakov
300 g hladkej múky
250 - 300 g bryndze
80 -100 g slaniny
soľ

600 g of potatoes
300 g plain flour
250 to 300 g sheep cheese
80 - 100 g bacon
salt


Očistené zemiaky som nastrúhala, pridala som múku a vypracovala husté cesto.
I grated peeled potatoes, I added flour and made a thick dough.

Do vriacej osolenej vody som "nahádzala" halušky (cesto som lyžicou "pretláčala" cez opačnú stranu strúhadla na syr) a nechala som zovrieť.
I "thrown" dumplings into boiling salted water (using spoon I "extruded" dough through the other side of a cheese grater) and I let it boil.

Vriacu vodu som vyliala a premyla halušky studenou vodou. Pridala som bryndzu a dobre premiešala.
I poured boiling water and washed dumplings with cold water. I added sheep cheese and mixed well.

V malom hrnci som opražila na malé kocky nakrájanú slaninu (v obchode nemali veľmi dobrý výber, tak som kúpila bôčik a trochu som opražila ten).
I fried small diced bacon in a small saucepan.

Halušky som podávala posypané opraženou slaninou.
I served the dumplings covered with fried bacon.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára